Išsiilgęs savo žmonos Joséphine, Prancūzijos imperatorius Napoleonas rašydavo: „Greitai grįšiu – nesiprausk!“ Beje, didis karvedys svaigo ne tik nuo mylimos moters kvapo – jį žavėjo ir parfumerijos kūriniai. Kartą, užuodusi nuo vyro sklindantį malonų aromatą, imperatorienė įsigeidė,
kad parfumerijos namai RANCÉ sukurtų ir kvepalus asmeniškai jai.
Imperatoriaus dėmesys kvapų namus RANCÉ veikė kaip mielės tešlą, kadaise užmaišytą paprastų Graso amatininkų, siuvusių odines pirštines. Dinastijos pradininkas Louis Rancé garsėjo puikiais dirbiniais. Tų laikų aristokratai neapsieidavo be odinių pirštinių, o kad nustelbtų specifinį išdirbtos odos kvapą, iškvepindavo jas aromatingomis esencijomis. Ilgainiui pirštinių gamintojai išvadavo kilminguosius nuo vargo patiems šlakstyti aksesuarus įvairiais ekstraktais – pradėjo pardavinėti jau iškvepintas. Kad pakylėtų tėvo pirštinių gamybos verslą laipteliu aukščiau, Rancé dinastijos pradininko sūnus Jeanas Francois Rancé ėmė mokytis parfumerijos meno. Iškvepintos pirštinės ilgai buvo paklausios, bet XVIII a. pabaigoje išėjo iš mados, ir verslas ėmė nykti. Laimei, viena Jeano Francois atžala – Francois Rancé – uždarė siuvyklą ir visas jėgas skyrė parfumerijai.
|
Nuo 1795-ųjų, oficialios parfumerijos namų RANCÉ įkūrimo datos, jie ėmė garsėti gardžiai kvepiančiais odekolonais, esencijomis, kvapiaisiais tepalais, kremais ir oro gaivikliais. Pirkėjus ne mažiau žavėjo ir produktų pakuotės – dailiai dekoruotos rankų darbo dėžutės.
|
Napoleono mokytojas
Parfumeris F. Rancé beprotiškai žavėjosi Napoleonu Bonaparte‘u, o imperatorius – parfumerija. Kartą Napoleonas panoro pats išmokti kurti kvepalus. Ir ką gi jis galėjo pasirinkti mokytoju? Žinoma, kad garsų Prancūzijos kvepalų kūrėją Francois Rancé. Pamokos truko keletą savaičių, bet ir tiek užteko, kad mokytojas įsitikintų – didis karvedys apdovanotas ir puikia uosle.
Senovinis kvepalų distiliavimo aparatas
Kurti kompozicijas Napoleonui nebuvo lemta – jis turėjo svarbesnių istorinių užduočių, bet parfumeris imperatoriaus niekada nepamiršo. Pagautas įkvėpimo, savo dievaičiui F. Rancé sukūrė kvepalus „Eau du Vainqueur“ („Nugalėtojas“), o vėliau – „L‘eau d‘Austerlitz“ („Austerlico vanduo“) ir „La Glore a l’Aigle Francais“ („Šlovė prancūzų ereliui“). Anksčiau valdovus eilėmis šlovindavo poetai, o dabar tai padarė parfumeris. Ir įkvėpė panašiems žygiams kolegas Europoje ir Rusijoje.
Imperatoriui patiko jį šlovinę parfumerijos kūriniai. O imperatorienė Josephine, užuodusi nuo vyro sklindančius naujus aromatus, paprašė parfumerio sukurti kompoziciją ir jai. Neilgai trukus paskui imperatorienę nusidriekė kvepalų „Josephine“ šleifas. Kvapiaisiais RANCÉ kūriniais pagerbta daug kilmingųjų. Napoleono motinai Laetitiai skirtas itin moteriškas ir elegantiškas aromatas „Laetitia“, Napoleono III žmonai Eugenie sukurti vardiniai kvepalai „Eugenie“. Kvepalai „Francois Charles“ įkūnijo viltį, kad vienturtis Napoleono sūnus taps toks pat didis, kaip ir tėvas.
Rancé dinastija verta dėmesio ne tik todėl, kad keturis šimtmečius sugebėjo išlaikyti verslą šeimos rankose. Bent vienas kiekvienos Rancé kartos atstovas buvo apdovanotas įžvalga. Ko jie būtų pasiekę, jei būtų likę Grase ir neišnaudoję tinkamo meto įkurti ateljė Paryžiuje? Arba laiku nesupratę, kad reikia nustoti siūti pirštines? Pagaliau kas būtų likę iš verslo, jei jo savininkus būtų užliūliavęs imperatoriaus palankumas? Juk imperijos žlunga... XIX a. suklestėjo naujas Rancé dinastijos narys. Tai – Alexandre‘as. Jis sumanė perkelti verslą į Italiją, Milaną ir praplėsti gamybą. RANCÉ ėmėsi kosmetikos: kremų ir muilų.
Ką gali moteris
Rancé dinastijos istorija – tai jos vyrų pergalės. Moterys nesikišo nei į veiklą, nei į kūrybą, tačiau jei ne viena Rancé atstovė, visų dinastijos vyrų kūriniams būtų lemta nugrimzti istorijon. Jeanne Sandra Rancé, šiuo metu vadovaujanti parfumerijos namams RANCÉ, atkūrė visą šlovingą imperatorišką kvepalų kolekciją ir parfumerijos pasauliui tarsi pranešė: „Napoleonas sugrįžo!“ Jos dėka šešių šios šeimos kartų kurtos ir išsaugotos parfumerijos formulės ištrauktos iš archyvo ir pritaikytos iš naujo.
|
Jeanne Sandra Rancé (viduryje)
|
Jeanne Sandra Rancé itin akcentuoja natūralius ir parfumerijos, ir kosmetikos priemonių komponentus. Sakoma, kad RANCÉ odos priežiūros gaminiai malšina stresą, suteikia jėgų antplūdį. Tai – natūralių eterinių aliejų ir esencijų poveikis.
|
Kita vertus, šioje kompanijoje vertinamos ir modernios technologijos, todėl laboratorijoje iš natūralių medžiagų sukuriama ir tokių aktyviųjų medžiagų, kokių gamtoje nėra. Pavyzdžiui, patentuotas kompleksas „BioRancé“. Jis padeda odai per keletą savaičių atkurti gebėjimą išlaikyti drėgmę, skatina gamintis kolageną ir elastiną, suteikia natūralią apsaugą nuo UVA ir UVB spindulių. Kai ateis laikas pailsėti, kompanijos savininkė vadovavimo vadžias perduos sūnums. Jau dabar Giovanni d‘Elia Rancé darbuojasi kaip kompanijos viceprezidentas. Tad RANCÉ istorija tęsis...
Parengė Ana Treščina
„Moteris“


