Kolagenas: nauda odai ir plaukams
Ne paslaptis, jog spindinti, lygi oda bei žvilgantys, sveiki plaukai – daugelio siekiamybė. Būtent jie gali būti pačiais gražiausiais mūsų aksesuarais, suteikiančiais daugiau pasitikėjimo savimi. Kaip bebūtų, norint, jog oda ir plaukai atrodytų kaip įmanoma geriau, labai svarbu tinkamai jais pasirūpinti. Viena iš priemonių, padėsianti tai padaryti yra ne kas kita, o kolagenas. Kaip tik šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra kolagenas, kokia yra kolageno nauda odai ir plaukams bei į ką atkreipti dėmesį, renkantis jį.
Kas yra kolagenas?
Jei jums kyla klausimas, kam reikalingas kolagenas, atsakymas – gana paprastas ir aiškus. Tai – siūlo pavidalo baltymas, kuris sudaro net apie 30% visų žmogaus organizme esančių baltymų. Jo yra randama visame kūne, ne išimtis ir oda bei plaukai. Kolageno molekulės yra glaudžiai sulipusios viena prie kitos, taip sudarydamos plonas fibriles. Būtent jos jungia ląsteles viena su kita, todėl neretai, kai klausiama, kas yra kolagenas, įvardijama jo atraminės struktūros funkcija. Dėl jos oda tampa elastinga, o plaukai ilgi, žvilgantys.
Kolagenas ir jo nauda
Kolagenas plaukams, odai, nagams yra neatsiejamas elementas. Reikėtų žinoti, jog bėgant metams, natūralaus kolageno kiekis organizme mažėja, dėl ko oda neretai tampa sausesnė, praranda elastingumą, atsiranda raukšlių. Laimei, tam yra išeitis – kolageno milteliai, kurių nauda yra neišmatuojama. Jų pagalba yra palaikomas odos stangrumas, elastingumas, yra sulėtinami senėjimo procesai bei raukšlių atsiradimas. Taip pat tiek miltelių formos, tiek geriamas kolagenas pasižymi dar viena nauda – jis apsaugo nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio odai, kuris gali pasireikšti tokiomis problemomis, kaip aknė, hiperpigmentacija, ląstelių pažeidimas ar ankstyvas odos senėjimas.
Žinoma, reikia nepamiršti, jog kolagenas reikalingas ne tik veido odai, bet ir plaukams, nagams. Plaukams ir nagams jis suteikia tvirtumo, apsaugo nuo lūžinėjimo. Vartojant kolageną, plaukai žvilga, greičiau auga, sumažėja jų slinkimas bei galima atsisveikinti su sausų plaukų problema. Tad, kolagenas grožiui yra būtinas! Reguliariai vartodami jį, netrukus pastebėsite, jog bendra odos, plaukų ir nagų būklė gerokai pagerėjo.
Kaip pasirinkti tinkamą kolageną?
Kolageno pasirinkimas – tikrai platus, todėl gali kilti klausimas, kaip teisingai pasirinkti sau tinkamiausią? Visų pirmiausia, renkantis šiuos papildus, reikėtų pagalvoti, kokioje formoje juos būtų patogiausia vartoti – miltelių pavidalu ar skystą. Tiek vienas, tiek kitas variantas gali būti puikus, tad rinkitės tą, kuris jums labiau patiktų.
Dar vienas svarbus patarimas - atkreipkite dėmesį į kolageno sudėtį. Priklausomai nuo turimų poreikių, galimas grynas kolagenas arba toks, kurio sudėtis būtų papildyta įvairiais priedais (tam tikru skoniu, vitaminais, mineralais ar hialurono rūgštimi). Tiesa, reikėtų paminėti, jog gryno kolageno skonis - savotiškas, todėl jį patariama įmaišyti į vaisių bei daržovių kokteilius, sultis bei kitus gėrimus. Jei norėtumėte jį vartoti vieną, tuomet rinkitės tokį, kuris būtų papildytas tam tikru skoniu.
Geriamas kolagenas gali būti gyvulinės arba jūrinės kilmės. Gyvulinės kilmės kolagenas yra gaunamas iš galvijų, vištų ar kiaulienos odos, kremzlių, tuo tarpu jūrinis – žuvų kaulų, odos, žvynų. Jei domina jūrinis kolagenas, turėkite omenyje, jog jo nauda gali būti kiek didesnė, kadangi jo peptidų molekulės yra mažesnės, todėl ir įsisavinamos veiksmingiau bei lengviau.
Galiausiai, reikėtų žinoti, jog kolagenas gali būti skirstomas į tipus. Dažniausiai sutinkami yra I, II ir III tipo kolagenas. I tipo kolageno daugiausia randama žmogaus organizme bei jis gali būti efektyvi priemonė, norint pagerinti odos elastingumą, sumažinti raukšlių atsiradimą. II tipo kolageno įprastai randama kremzlėse, todėl jis bus geras pasirinkimas tuo atveju, jei norite sustiprinti sąnarius ar pagerinti mobilumą. Galiausiai, III tipo kolagenas yra žinomas dėl savo teigiamo poveikio vidaus organų ir kraujagyslių struktūrai, o taip pat jis prisideda prie odos sveikatos. Neretai galima rasti papildus, kuriuose būtų derinamas skirtingo tipo kolagenas, taip užtikrinant platesnį jų poveikį.
Kokie yra natūralūs kolageno šaltiniai?
Tiesa, verta paminėti, jog kolageno atsargas galima padidinti ne tik maisto papildų pagalba, bet ir į savo maisto racioną įtraukiant daugiau maisto produktų, turinčių kolageno. Tai gali būti kaulų sultinys, vištiena, jautiena, žuvis, kiaušiniai bei kiti gyvūninės kilmės produktai. Be viso to, nepamirškite vartoti ir vitamino C ar maisto produktų, kuriuose gausu šio vitamino. Vitaminas C padeda organizmui natūraliai gaminti kolageną.
Taigi, kolagenas moterims ir vyrams pasižymi išties didele nauda. Jei norite papildyti savo kolageno atsargas, rinkitės šiuos papildus miltelių ar skysčio pavidalu. Šiuo metu jų asortimentas yra išties platus, todėl kiekvienas nesunkiai ras sau tinkamiausią variantą, nepriklausomai nuo to, ar domina grynas kolagenas, ar toks, kuris būtų papildytas vitaminais, tam tikru skoniu bei kitais priedais.